“Η Arte Povera υπήρξε το τελευταίο καλλιτεχνικό ρεύμα της πρωτοπορίας, ριζοσπαστικό και σημαντικό για την ανθρώπινη ύπαρξη”.
“Και τι θεωρείτε σήμερα avant-garde στην τέχνη;” “Αυτός είναι ένας ξεπερασμένος όρος για τον 21ο αιώνα», λέει. “Δεν υπάρχουν κινήματα πλέον, ο καθένας πορεύεται μόνος του”.
“Η τέχνη αποσκοπεί να κάνει τον άνθρωπο πιο υπεύθυνο και όχι να ζει σαν άλογο ον με ένα κομπιούτερ στο χέρι. Ο homo cellularis υπάρχει κίνδυνος να γίνει το νέο περιεχόμενο της κοινωνίας”
τάδε έφη Μικελάντζελο Πιστολέτο, εικαστικός
![](https://www.topotiritis.gr/wp-content/uploads/2023/11/815bf369bf1ac98df4e5fd58a13d9f7c_Michelangelo-Pistoletto_foto-Pierluigi-Di-Pietro-748x1024.jpg)