Για δεύτερη χρονιά στον τελικό του πρωταθλήματος κορασίδων η ομάδα της Νικόπολης

Με νίκη και στο δεύτερο ημιτελικό απέναντι στο ΣΚ Ιωαννίνων, οι κορασίδες της Νικόπολης πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, απέναντι στην ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα που θα πραγματοποιηθεί σε ουδέτερη έδρα, στο νέο κλειστό Άρτας, στις 26/3 και ώρα 18:00. Το 1ο ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Πρέβεζας να προηγείται με 9 πόντους, έχοντας ωστόσο και το αβαντάζ των 7 πόντων του πρώτου ημιτελικού. Μετά το ημίχρονο η άμυνα έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Η Νικόπολη κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνά της και με καλές επιλογές στο επιθετικό της παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί με 19-39 στο 3ο δεκάλεπτο. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Πρέβεζας νικήτρια με τελικό σκορ 32-48 και το εισιτήριο για τον τελικό στα χέρια της. Δεκάλεπτα: 10-13, 7-13, 2-13, 13-9 ΣΚ Νικόπολη (Αντύπας -Σταμάτη): Μαλίζογλου, Ρεμεντζά, Λιάλιου, Ντερμάρη, Ντάτσα-Μαστρογιάννη Ν., Γκοράτσα, Παππά, Μπάκα, Ντάτσα-Μαστρογιάννη Αθ., Καρασαβόγλου, Φλωρά-Καχριμάνη, Τούση